Badanie w kierunku autyzmu STAT

Co to jest badanie przesiewowe STAT.

Test przesiewowy STAT jest interaktywnym, wygodnym i szybkim narzędziem służącym zarówno jako badanie przesiewowe, jak i narzędzie diagnostyczne. Jest również używany jako narzędzie obserwacji klinicznej.  Możesz zgłosić ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-36 miesięcy. Badania przeprowadzono również na młodszych dzieciach, ale nie były one wystarczająco dokładne.

Różnice między STAT a innymi testami przesiewowymi STAT jest testem poziomu 2.

Oznacza to, że jego celem  jest zarówno rozróżnienie między dziećmi zagrożonymi autyzmem a dziećmi zdrowymi, jak i między dziećmi zagrożonymi autyzmem a dziećmi z innymi nieprawidłowościami rozwojowymi.

STAT to szybkie narzędzie przesiewowe. Obserwacja trwa około 20-30 minut i polega przede wszystkim na zabawie z dzieckiem, co czyni ją przyjemnym doświadczeniem. STAT charakteryzuje się wysoka czułość) (0,93) i swoistość (0,83). STAT to jedyne dostępne w Polsce narzędzie przesiewowe II stopnia i jedyne, które w ramach certyfikacji oferuje weryfikację zgodności trenera, co ma wpływ na dokładność wyników uzyskanych za pomocą STAT.

Przeprowadzenie testu STAT składa się z 12 wystandaryzowanych czynności:

sortowanie, przedstawienia kukiełkowe, bańki mydlane, jedzenie, balony, pacynki, torby na zabawki, wygłuszenie, grzechotki, poruszające się samochody, klaskanie w dłonie, skaczące psy.

Badania te obejmują takie działania jak: czynności takie jak granie, zadawanie pytań, kierowanie i naśladowanie są wykonywane w ściśle określony sposób i zakodowane w protokołach zgodnie z dobrze zdefiniowanymi algorytmami.

Osiągnięcia poszczególnych działań: „Zdany”, „Niezaliczony” i „Nowe zachowanie” są tłumaczone na specjalny klucz końcowy, który po obliczeniu wskazuje, czy dziecko znajduje się w grupie ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Trafność STAT

Narzędzie to identyfikuje grupę dzieci z autyzmem z 83% pewnością oraz grupę dzieci, które nie spełniają takich kryteriów diagnostycznych (dzieci w wieku 14–36 miesięcy) z 86% pewnością można zidentyfikować ze względu na płeć.

W przypadku dzieci w wieku 12-24 miesięcy STAT charakteryzował się wysoką czułością (0,95) i umiarkowaną swoistością (0,73). Jednak grupa w wieku od 12 do 13 miesięcy miała wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich wynoszący 38%.

Podsumowanie testu STAT może zidentyfikować dzieci w wieku 2-3 lat, które są zagrożone rozwojem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pozwala to na wczesne skierowanie dziecka na dalszą diagnostykę w celu potwierdzenia lub wykluczenia ostatecznego rozpoznania ASD, a w przypadku potwierdzenia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka – wczesne wdrożenie terapii.